utorok 14. decembra 2021

Má u nás história budúcnosť?

 Nitra bola vždy centrom a symbolom poľnohospodárstva na Slovensku. Nitriansky kraj patril historicky k najúrodnejším oblastiam Slovenska. Sídli tu Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenská poľnohospodárska knižnica pri SPU v Nitre, Stredná odborná škola potravinárska, Agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, š.p., či Agroinštitút Nitra, š.p.

No zabudli sme na jednu inštitúciu. Je to Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre (SPM). Ako sa dozvieme z jeho stránky, založené bolo už v roku 1922 v Bratislave, v roku 1960 bolo presťahované do Nitry a od roku 1978 patrí pod správu NÁRODNÉHO VÝSTAVISKA agrokomplex, š.p. To, ako je všeobecne známe, sa v ostatných rokoch pohybuje v červených číslach, medzi dlhmi, stratami a kauzami.

Bez ohľadu na to, na SPM sa vzťahuje Zákon o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty č.206/2009. V SPM v Nitre sa nachádza vyše 30 000 historických predmetov – od drobných kraslíc, cez spracovateľské náčinie, až po veľké a ťažké kombajny. No tie určite nepatria k prioritným záujmom vedenia Výstaviska.

Ak však spomenieme ďalšie parametre SPM v Nitre, začne to byť zaujímavé. Ide hlavne o výmeru. Celková plocha areálu zaberá rozlohu viac ako 30 hektárov. Samotné expozície sa rozprestierajú na ploche cca 8 900 m2 a okrem výstavných priestorov je súčasťou múzea aj skanzen, Nitrianska poľná železnica a knižnica. Ak sa pozriete na mapku umiestnenia tohto areálu, na príjemných, dostupných rovinatých pozemkoch v blízkosti rieky Nitra, pochopíte...

Zdroj: KONTAKTY | Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre (spmnitra.sk)

Niektoré časti SPM v Nitre, hlavne skanzen a železnička, sú v primerane udržovanom a funkčnom stave schopnom prevádzky. V augusta roku 2021 sa dokonca toto miesto stalo dejiskom „náhradnej“ výstavy s názvom „Tradície slovenského vidieka“, na ktorom sa prezentovalo aj vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Stav priestorov vo vedľajších budovách (č.1-5) za vstupom do SPM v Nitre, však už nepriťahuje návštevníkov. Prach, vlhkosť a hlodavce sú tu jedinými stálymi obyvateľmi. Expozície „Najstaršie dejiny poľnohospodárstva“, „Tradičné remeslá a spracovateľstvo“, „Ochrana roľníckej usadlosti pred požiarom“, „Poľnohospodárske stroje“ a „Poľnohospodárske letectvo“ sú naozaj v žalostnom stave.

Tieto expozície už dávno nie sú prístupné verejnosti, aj preto, že ich prehliadka je zdraviu a životu nebezpečná. Zdá sa, že využité stavby bývalých maštalí poľnohospodárskeho majetku, sa blížia k dožitiu a bez potrebnej údržby už neposkytujú ani dôstojné priestory. Na smolu všetkých vystavených unikátnych predmetov vysokej historickej hodnoty. Bez potrebných finančných prostriedkov, personálneho zabezpečenia a dodržiavania zákonných povinností tak zriaďovateľ, NÁRODNÉ VÝSTAVISKO agrokomplex, š.p., balansuje na hrane. Ani vlaňajšia kontrola z Ministerstva kultúry SR a zdvihnutý varovný prst, zdá sa, nemajú dostatočnú silu zmeniť tento prístup. Dokonca ani vyvolať nejaké úsilie o zlepšenie.

A načo aj? Veď v krátkej dobe sa už zrejme samotné NÁRODNÉ VÝSTAVISKO agrokomplex, š.p. stane minulosťou a zostane iba v spomienkach poľnohospodárov. Od roku otvorenia prvej poľnohospodárskej výstavy Agrokomplex prešlo takmer 50 rokov. No zdá sa, že toto okrúhle výročie už neoslávi. Pod tlakom finančných záujmov developerov v rozvíjajúcom sa meste Nitra padne zrejme naša slávna poľnohospodárska minulosť za obeť našej „plechovej“ budúcnosti.



Alarmujúca neúcta k historickým hodnotám, k umu a šikovnosti našich predkov, podobne ako k poľnohospodárskej pôde na brehoch rieky Nitra, spôsobuje jazvy na srdci každého, koho duša patrila a patrí práci na pôde. Nezodpovednosť vedenia NÁRODNÉHO VÝSTAVISKA agrokomplex, š.p., ako zriaďovateľa Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre, nás tak zrejme pripravia o tento unikátny priestor, kde sa deti a mladá generácia mohla učiť a zoznamovať so životom na vidieku. V každom vyspelom európskom štáte si podobné múzeá udržujú a chránia a návštevníci si ich vážia. Na Slovensku je to, žiaľ, inak...

 

Lada Debnárová, 14.12.2021